Váš prvý tréning rozhodne

Autor: Richard Galovič | 10.1.2013 o 16:10 | (upravené 10.1.2013 o 18:36) Karma článku: 5,77 | Prečítané:  738x

Mnohí z nás stoja pred tradičnou „novoročnou" dilémou, ako splniť svoje predstavy o zdravom a funkčnom tele, o vašej kondícii. Ak ste si za svoj novoročný cieľ stanovili aj to tradičné „začnem konečne športovať" dám Vám pár tipov na to,  ako čo najefektívnejšie začať, pretože ak chcete vydržať, nieje nič  dôležitejšie,  ako Váš prvý tréning.

1, Ujasnite si motív. O tom, že šport je zdravý, vieme všetci. Napriek tomu iba štyri percenta populácie  športuje pravidelne. Ujasnite si prečo chcete športovať Vy. Sú Vaše pohnútky zdravotné, výkonnostné alebo estetické? Nech je to akokoľvek, ak budete vedieť prečo, vydržíte dlhšie.

2, Stanovte si cieľ. Stanovte si dlhodobý cieľ(napríklad ako chcete vyzerať o rok) ale aj reálne čiastkové ciele, dosiahnuteľné  po mesiacoch, týždňoch, ale pocitovo  najmä po jednotlivých tréningoch.

3, Vyberte si správne fitnesscentrum. Dôležitá je najmä:

poloha - len málokto z Vás si môže z časového hľadiska dovoliť dochádzať na tréning ďalej ako 15 minút.

celkový dojem - fitnesscentrum ktoré chcete navštevovať v následujúcich mesiacoch, či rokoch a v ktorom ste sa rozhodli splniť si svoje predstavy a sny, musí byť  láskou na prvý pohľad. Nemôžete predsa cvičiť tam, kde sa necítite dobre.

obsluha a tréneri - všímavosť, ústretovosť, rýchlosť obsluhy či vzdelanie fitness inštruktorov je v dnešnej dobe našťastie už samozrejmosťou. Dobrý inštruktor by Vás nikdy nemal nechať cvičiť zlou technikou, dokonca ak je skutočne „tým pravým" musí aj sám vidieť, že ste vo fitnesscentre prvý krát.

technické vybavenie - Vaša posilňovňa musí mať minimálne nasledujúce vybavenie: Dostatok jednoručných činiek v rozmedzí 1-20 kg minimálne v dvoch pároch a jemnom krokovaní hmotnosti. Dostatok veľkých nakladacích činiek pre skutočne ťažkú prácu pri základných cvikoch. Moderné posilňovacie stroje ktoré zabezpečujú optimálnu techniku cvičenia a pri cvičení odľahčujú vašu chrbticu. No a samozrejme veľké množstvo kardio strojov pre Vás aeróbny tréning a odbúravanie tukov. Ak sa aj  v prvých tréningoch  na seba  nebudete chcieť pozerať, veľmi dôležité sú zrkadlá, ktoré Vám dávajú jedinečnú možnosť kontrolovať správnosť techniky pri jednotlivých cvičeniach.

Je dobré ak je posilňovňa presvetlená a dobre funguje aj výmena vzduchu a o samozrejmostiach ako dostatočný počte skriniek v šatniach, dostatku spŕch či celkovej hygiene snáď netreba vôbec hovoriť.

doplnkové služby - ktoré Vám dávajú na výber viac športových aktivít (squash, spinning, aerobic, joga, bedminton, alebo bazén)  v prípade že si budete chcieť spestriť tréning, alebo prekonať aktuálnu nechuť na činky, či  kvalitná regenerácia, solárium  a  fitness bar sú v dnešnej dobe štandardnou výbavou kvalitných fitnesscentier  vo väčších  mestách.

Vyber  správneho  fitnesscentra  je veľmi dôležitý, veď to musí byť miesto, kam sa budete tešiť, kde nájdete svojich známych, kde budete zabúdať na  realitu a kde sa budete oddávať vybudovaniu Vášho nového skvelého tela.

4, Zvoľte si vhodný tréning. Nesprávne zvolená tréningová stratégia, svalová horúčka po tréningu či nedosiahnutie  prvého z Vašich postupných cieľov býva najčastejšou príčinou toho, že prvý tréning je aj Vašim posledným.

Ak ste úplný začiatočník, je vhodné začať klasickým kruhovým tréningom pri ktorom sa budú striedať protichodné svalové skupiny. Princíp tréningu spočíva v okruhovom cvičení základných cvikov s minimálnou prestávkou medzi precvičovaním jednotlivých svalových skupín. Trénuje sa s nízkou hmotnosťou závažia, a väčším počtom opakovaní (priemerne 15 opakovaní na jednu svalovú skupinu) tak aby bol daný tréning záťažou nielen pre svaly ale aj pre Vás srdcovo-cievny systém.

5, Definujte si úspech. Napĺňanie Vašich individuálnych cieľov býva často zložité a preto ľudia ktorý  si vedia vychutnať a oceniť  aj malé pokroky na ceste za svojím veľkým cieľom sú zvyčajne lepšie motivovaný do daľšej práce ako tí, ktorý sú večne nespokojní.

6, Odmeňujte sa. Za to že tvrdo pracujete, si predsa odmenu zaslúžite a to aj bez ohľadu na dosiahnuté výsledky. Často stači iba vytrvať,  cvičenie sa stane súčasťou Vášho životného štýlu, telo sa spevní a nadváha bude miznúť sama od seba.

Veľa úspechov v novom roku.

Richard Galovič

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?